نرم‌افزار حسابداری (انگلیسی: Accounting software) به گونه‌ای از نرم‌افزارهای کاربردی اطلاق می‌گردد، که داده‌های حسابداری مربوط به کلیه معاملات را در قالب ماژول‌های تابعی (همچون حساب دریافتنی و …) ذخیره‌سازی و پردازش می‌نماید. نرم‌افزارهای حسابداری نرم‌افزارهایی هستند، که بر پایه مفاهیم حسابداری طراحی می‌شوند و جهت تسهیل امور، به حسابداران یاری می‌رسانند.

نرم افزار حسابداری یک نوع نرم‌افزار کاربردی را توصیف می‌کند که پردازش‌های حسابداری را درون ماژول‌های کاربردی مانند حساب‌های قابل پرداخت، حساب‌های دریافتنی، سند حسابداری، اسناد عمومی، حقوق و دستمزد و تراز حساب، ثبت و پردازش می‌کند. این سیستم به عنوان یک سیستم اطلاعات حسابداری عمل می‌کند. این ممکن است در داخل سازمان توسط سازمان استفاده شود، یا ممکن است از سوی شخص ثالث خریداری شود یا ممکن است ترکیبی از یک بسته نرم‌افزاری شخص ثالث با تغییرات محلی باشد.

نرم‌افزار حسابداری ممکن است بر اساس نوع، در هر زمان و با هر وسیله ای فعال‌سازی شود، یا بر روی دسکتاپ قابل دسترسی باشد، که معمولاً در هر زمان دیده می‌شوند. این به شدت در میزان پیچیدگی و هزینه آن تفاوت ایجاد می‌کند.بازار تاکنون از اواسط دهه ۷۰ تحت تحول قابل ملاحظه ای قرار گرفته‌است و بسیاری از تأمین کنندگان از تجارت خارج شده یا توسط گروه‌های بزرگتر خریداری شده‌اند.

ماژول‌ها

نرم‌افزار حسابداری به‌طور معمول شامل ماژول‌های مختلف، بخش‌های مختلف مربوط به مناطق خاص حسابداری است. در میان رایج‌ترین موارد عبارتند از:

هسته اصلی حساب‌های دریافتنی - جایی که شرکت وارد پول می‌شود حساب‌های قابل پرداخت - جایی که شرکت وارد حساب‌های خود می‌شود و پولی را که بخشیده‌است می‌پردازد لندن - کتاب «شرکت» صورتحساب - جایی که شرکت فاکتورها را برای مشتریان / مشتریان تولید می‌کند Stock / inventory- جایی که شرکت کنترل موجودی خود را حفظ می‌کند سفارش خرید - در جایی که شرکت سفارش‌ها موجود هستند سفارش فروش - جایی که شرکت ثبت سفارش‌های مشتری را برای عرضه موجود می‌کند حسابداری - جایی که شرکت ثبت و جمع‌آوری و پرداخت می‌کند ماژول‌های غیر هسته‌ای[نیازمند منبع] جمع‌آوری بدهی - جایی که شرکت تلاش می‌کند برای جمع‌آوری صورتحساب‌های عقب افتاده (گاهی اوقات بخشی از حساب‌های دریافتنی) پردازش پرداخت الکترونیکی هزینه - جایی که کارکنان مربوط به هزینه‌های مربوط به کسب و کار وارد می‌شوند سؤال‌ها - جایی که شرکت اطلاعات بدون نیاز به ویرایش یا افزودن اطلاعات را بر روی صفحه نمایش می‌دهد حقوق و دستمزد - جایی که شرکت حقوق و دستمزدها، و مالیات آن را دنبال می‌کند گزارش‌ها - جایی که شرکت داده‌ها را چاپ می‌کند Timesheet - جایی که متخصصان (مانند وکلای و مشاوران) مدت زمان ضبط را کار می‌کنند تا بتوانند به مشتریان صورتحساب بدهند درخواست خرید - که در آن درخواست برای سفارش‌های خرید ساخته شده، تأیید و ردیابی شده‌است. همبستگی - سوابق مربوط به احزاب در هر دو طرف معاملات را برای انطباق مقایسه می‌کند تمرین کردن نشریه‌ها اداره حسابداری پشتیبانی از مالیات بر ارزش افزوده محاسبه بازپرداخت قانونی یادآوری‌های پرداخت باقیمانده ادغام بانک غذا سیستم ضمیمه اسناد سیستم تاییدیه سند / مجله توجه داشته باشید که فروشندگان ممکن است برای این ماژول نام‌های متفاوت استفاده کنند.

پیاده‌سازی

در بسیاری از موارد، پیاده‌سازی (یعنی نصب و پیکربندی سیستم در سرویس گیرنده) می‌تواند توجه بزرگتری نسبت به نرم‌افزار واقعی انتخاب شده داشته باشد، زمانی که هزینه کل مالکیت برای کسب و کار کاهش می‌یابد. اکثر برنامه‌های متوسط و بزرگ به‌طور انحصاری از طریق نمایندگی فروش، توسعه دهندگان و مشاوران فروخته می‌شود.[۵][۶] این سازمان‌ها به‌طور معمول یک هزینه مجوز را به فروشنده نرم‌افزاری می‌پردازند و سپس مشتری را برای نصب، سفارشی سازی و خدمات پشتیبانی می‌پردازند. مشتریان معمولاً می‌توانند بر روی پرداخت هزینه تقریبی ۵۰ تا ۲۰۰ درصد از هزینه نرم‌افزار در هزینه‌های پیاده‌سازی و مشاوره حساب کنند.[۷]

سازمان‌های دیگر به فروش می‌رسانند، به‌طور مستقیم با مشتریان مشورت و پشتیبانی می‌کنند و نمایندگی فروش را حذف می‌کنند. نرم‌افزار حسابداری می‌تواند مزایای بسیاری از جمله سرعت بخشیدن به فرایند بازیابی اطلاعات، بهره‌وری در روند آشتی بانکی، به‌طور خودکار مالیات بر ارزش افزوده (مالیات بر ارزش افزوده) / کالاها و خدمات مالیات (GST) و، شاید مهمتر از همه، فرصتی برای دیدن وضعیت واقعی وضعیت مالی شرکت است.

+ |
نوشته شده توسط هانیه در يکشنبه 19 آبان 1398
تبلیغات متنی
خريد بک لینک انبوه
خرید گیفت کارت